Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Relacja z realizacji grantu "Spotkaj się Z NAMI - dawnymi rzemieślnikami - WARTO!"

Utworzono dnia 20.07.2018
Czcionka:

 „Spotkaj się Z NAMI -  dawnymi rzemieślnikami – WARTO!” - grant o takiej nazwie został zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Żerków w dniu 08.07.2018 r. w amfiteatrze w Żerkowie.

Grant polegał na zorganizowaniu imprezy, która miała na celu prezentację 10 zawodów rzemieślniczych, które dawniej były w Żerkowie w pełnym rozkwicie, a byli to: olejarnia, wikliniarz, kowal, powroźnik, prząśnik, życie dawnej wsi, filcownik oraz 3 lokalnych rzemieślników: pszczelarz, zdun, szewc. Wszystkie stanowiska wyposażone były w narzędzia, urządzenia, maszyny i inny sprzęt wykorzystywany dawniej przy wykonywaniu danego zawodu. Przy każdym stanowisku rzemieślnik w swoim stroju opowiadał o danym zawodzie, pokazywał wykorzystanie poszczególnych narzędzi, wykonywał prace, odpowiadał na pytania uczestników oraz prowadzącego, a także zachęcał do aktywnego udziału przy stanowiskach np. wykucia noża ze stalowego pręta, mielenia mąki w drewnianym młynie żarnowym, mielenia nasion w starym młynku, palenia kawy na żeliwnym piecyku z fajerkami, wyplatania koszy z wikliny, skręcania powrozu z lnu na powroźnicach, tworzenia kwiatów z filcu, noszenia wody w szuńdach, próbowania różnych rodzajów miodu oraz pyłków kwiatowych, użycia dawnej maszyny do szycia, spróbowania sił na kołowrotku tkackim, najmłodsi chętnie robili również bransoletki z wełny przy pomocy prząśniczek, a także malowali odlewy gipsowe ze zdunem.  

W trakcie imprezy poza stanowiskami rzemieślniczymi były również liczne inne atrakcje dla uczestników m.in. wystrzał z armaty przez przedstawicieli Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie oznaczający rozpoczęcie imprezy, możliwość przejścia questu „Żerków – miasto na wzgórzach” indywidualnie lub z instruktorem, koncert zespołu HUSKARL, wykonującego muzykę dawną na dudach, piszczałkach oraz bębnach prezentując pieśni od wieku XII do wieku XV, dodatkowo muzycy przeprowadzili otwarte dla chętnych warsztaty tańca średniowiecznego oraz opowiedzieli o instrumentach z dawnej epoki, najmłodsi mieli możliwość skorzystania z torów łuczniczych. Uczestnicy skosztowali również lokalnego ciasta drożdżowego z żerkowskiej piekarni. Dodatkowo podczas imprezy został zorganizowany warsztat zdobienia okolicznościowych kafli związanych z 735 rocznicą nadania praw miejskich Żerkowowi pod okiem artystki-malarki. Impreza była prowadzona przez profesjonalnego spikera, który mając wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu różnego rodzaju imprez, w tym imprez o charakterze historycznym m.in. opowiadał o pracach poszczególnych rzemieślników, zachęcając uczestników do aktywnego uczestnictwa, opowiadał o prezentowanych narzędziach, przeprowadzał wywiady z przedstawicielami poszczególnych stanowisk, rozmawiał z uczestnikami imprezy, opowiadał o historii i rozwoju miasta, promował walory lokalne i przyrodnicze miasta i gminy Żerków. 

Impreza miała charakter otwarty i niekomercyjny, w której udział wzięło ponad 500 osób, w tym dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Impreza była pierwszą tego typu, która przedstawiała pracę rzemieślników dawniej funkcjonujących w gminie Żerków, z rzemieślnikami nadal świadczącymi pracę lub posiadającymi narzędzia rzemieślnicze zawodu dawniej wykonywanego.

Grant pn. „Spotkaj się Z NAMI -  dawnymi rzemieślnikami – WARTO!” realizowany w ramach projektu grantowego LGD „Z Nami Warto”.

 

 

"Spotkaj się Z NAMI..."

Utworzono dnia 20.07.2018, 11:14

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Biuletyn Informacji Publicznej

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek:  800 - 1400

   Wtorek:            800 - 1630

  Środa:               800 - 1400

  Czwartek:        800 - 1630

Piątek:              800 - 1400

 

  

Zegar

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 46

W tym miesiącu: 128

W poprzednim miesiącu: 146

W poprzednim roku:

Wszystkich: 17056

Pogoda